Prep scoreboard for Thursday, Oct. 13

GIRLS VOLLEYBALL

NORTH SEQUOIA LEAGUE

Liberty-Madera Ranchos 3, Washington 2

22-25, 17-25, 25-14, 25-20, 15-11.

WEST SEQUOIA LEAGUE

Minarets 3, Fowler 0

25-15, 25-21, 25-14. F, Jocelynn Budwig 12 assists, 9 digs; Jessica Dondlinger: 10 kills, 8 digs; Karin Aranda 9 digs. Record: Fowler 12-10, 4-2.

EAST SIERRA LEAGUE

McFarland 3, Laton 0

25-12, 25-18, 25-20. M, Sydnee Banks 16 assists, 8 digs; Mackenzie Gonzales 6 kills, 5 digs, 2 aces; Samantha Gonzalez 5 kills, 3 digs, 2 aces; Kathy Rodriguez 11 kills, 3 blocks; Dee Dee Rodriguez 11 digs; Angela Perales 7 digs; Yasmeen Mendoza: 7 assists.

Strathmore 3, Woodlake 0

25:10, 25-15, 27-25. S, Isabella Galang 32 assists; Emily Kissick 4 aces, 7 kills, 16 digs; Lucy Bennett 7 kills; Ally Halloway 6 kills, 10 digs.

NORTH YOSEMITE LEAGUE

Hoover 3, McLane 0

25-13, 25-20, 25-10. H, Amethyst Harper 15 kills; Marissa Islas 7 kills; Karyna Hernandez 4 aces, 21 assists.

Reedley 3, Sunnyside 1

26-28, 25-9, 25-10, 25-12. R, Julie Scott 8 kills, 3 blocks; Maddy Gates – 6 kills, 6 digs; Katelyn Velasquez – 27 assists, 19 digs; Ariana Jimenez – 18 digs, 2 aces; Marissa Alvarez – 4 kills, 11 digs. Records: Reedley 5-1; Sunnyside 2-4.

WEST SIERRA LEAGUE

Firebaugh 3, Tranquillity 0

25-7, 25-14, 25-9. F, Elexis Cuen 8 aces; Jasmine Vaca 6 aces; Makenna Allen 7 kills; Amanda McBee 5 kills; Lexi Felix 10 assists; Marissa Gutierrez 11 assists.

WEST YOSEMITE LEAGUE

Redwood 3, Lemoore 1

25-14, 23-25, 25-14, 25-18. R, Brooke Gilcrest 6 digs, 20 kills; Jillian Nyberg 19 digs, 9 kills, 17 assists; Kaylee Tamayo 5 kills; Hailey Mackey 12 digs, 22 assists; Erin Mullowney 23 digs; Kassidy Loverin 15 digs. Record: Redwood 23-9, 8-1.

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

Buchanan 3, Central 1

21-25, 25-12, 25-14, 25-17. B, Myca Mitchell 26 kills, 19 digs; Kennedy Rice 12 kills; Katie Emmerling 10 kills, 27 digs; Mikayla Weiss 5 kills, 46 assists, 11 Digs; Ashley Dittmann 20 digs; Shaye Dubberke 24 digs. Records: Buchanan 20-5, 4-2; Central 28-10, 3-3.

CENTRAL SEQUOIA LEAGUE

Immanuel 3, Kingsburg 0

25-19, 26-24, 25-15. I, Ava Galpin 14 kills; Lindsay Unruh 12 kills; Danielle Jefferies 12 kills; Brooke Gonsalves 11 digs, 41 assists; Breanna Wood 8 digs.

GIRLS GOLF

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

Clovis North 4, Buchanan 2

At Fort Washington Country Club

Tammy Lim, CN, d. Jocelyn Twet, 4 and 3.

Mia Goudy, B, d. Caroline Swanson, 2 and 1.

Mattie Millwee, B, d. beat CN Caitlyn Bone, 2 and 1.

Sloane Bayer, CN, d. Lexi Lawrence, 4 and 2.

Kellie Stebbins, CN, d. Grace Yong, 4 and 3.

Alyssa Bendure, CN, d. Megan Will, 3 and 1.

Clovis West 6, Clovis 0

At Dragonfly Golf Club, front nine

Allyson Musser d. Paige Schroer, 5 and 3

Madison Nii d. Tara Ghimenti, 4 and 2

Aya Enkoji d. Sydney Blair, 5 and 4

Taylor Dufresne d. Madison Sparkman, 5 and 4

Kayla Terrey won by forfeit

Claire Shubin d. Makayla Renteria, 5 and 4.

Clovis East 4, Central 2

Serena Dimauro, C, d. Morgan Polley, 3-1

Caitlyn Jimenez, CE, d. Caitlyn Figura, 2-1

MaKayla Goforth, C, d. Kaelyn Xiong, 3-1

McKenzie Quinn, CE, d. Jackie Martinusen, 3-2

Alyssa Camacho, CE, d. Marina Garcia, 5-4

Paige Terrence, CE, d. Aliyn Aguirre, 5-4

Records: Clovis East 3-2; Central 1-4

NORTH SEQUOIA LEAGUE CHAMPIONSHIP

At Lemoore Golf Course, par 72

Teams: Yosemite 467, Chowchilla 495, Liberty-Madera Ranchos 556, Sierra 564, Kerman 574, Washington 638, Dos Palos 760.

Medalists: Claire Oetinger 76, Destanie Blair 85, Claire Wright 86.

GIRLS WATER POLO

CENTRAL SEQUOIA LEAGUE

Exeter 18, Chowchilla 1

E: Shanti Reisinger 4, Alli Smith 3, Kalei Sine 3, Hailey Long 3, Gabby Torres 2, Ashley Howell 2, Natalie Dorch 1 Saves: Taryn Ward 5.

Record: Exeter 15-4, 7-0.

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

Clovis West 11, Buchanan 5

CW: Maddie Loggins 3, Allyson Clague 3, Emily Mayer 1, Annabelle Magdeleno 1, Lisa Moreno 1, Jade Standing 1, Lauren Cotton 1

B: Jessica Gade 2, Gabby Dana 1, Makenna Tracy 1, Sierra May 1.

Clovis North 16, Central 1

CN: Shannon Crow 2, Mattie Herzog 1, Amy Zaninovich 1, Hannah Burley 2, Savannah Fitzgerald 5, Emilie LaBlue 2, Hannah Kharazi 2, Tatum Scarry 1. Saves: Georgia Phillips 7.

C: Lexi Montgomery 1. Saves: Ivanna Podgorscak 4

BOYS WATER POLO

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

Clovis North 17, Central 7

CN: Chris Petropulos 1, Grant Woods 1, Trent Fox 1, Evan Belli 4, Bodhi Bowden 1, Tyler Mannon 1, David Hoffman 2, Curtis Vidinoff 3, Jarrett Huffman 1, Parker Bell 2. Saves: Nate Torres 6.

C: Henry Gearhert 1, Spencer May 1, Dustin Reinke 4, Cyle Crain 1. Saves: Adam Dennie 8.

WEEK 8

THURSDAY

COUNTY/METRO ATHLETIC CONFERENCE

Edison 35, Memorial 25

NORTH YOSEMITE LEAGUE

Fresno 33, Hoover 16

WEST YOSEMITE LEAGUE

El Diamante 32, Hanford West 7

EAST YOSEMITE LEAGUE

Tulare Western 57, Porterville 25

FRIDAY

TRI-RIVER ATHLETIC CONFERENCE

Clovis vs. Central (Koligian Stadium), 7 p.m.

Clovis North vs. Clovis East (Lamonica Stadium), 7 p.m.

Clovis West at Buchanan, 7 p.m.

COUNTY/METRO ATHLETIC CONFERENCE

Madera vs. Bullard (McLane), 7:30 p.m.

Sanger vs. Madera South (Memorial Stadium), 7:30 p.m.

NORTH YOSEMITE LEAGUE

McLane at Sunnyside, 7:30 p.m.

Roosevelt at Reedley, 7:30 p.m.

WEST YOSEMITE LEAGUE

Golden West at Hanford, 7:30 p.m.

Lemoore vs. Mt. Whitney (Mineral King Bowl), 7:30 p.m.

EAST YOSEMITE LEAGUE

Monache vs. Mission Oak (Mathias Stadium), 7 p.m.

Tulare at Delano, 7 p.m.

SOUTH YOSEMITE LEAGUE

East Bakersfield at Tehachapi, 7:30 p.m.

Golden Valley at Independence, 7:30 p.m.

West at Ridgeview, 7:30 p.m.

SOUTHEAST YOSEMITE LEAGUE

Foothill at North, 7:30 p.m.

Mira Monte at South, 7:30 p.m.

NORTH SEQUOIA LEAGUE

Chowchilla at Washington, 7 p.m.

Liberty-Madera Ranchos at Sierra, 7 p.m

CENTRAL SEQUOIA LEAGUE

Immanuel at Exeter, 7 p.m.

Central Valley Christian at Kingsburg, 7:30 p.m.

Dinuba at Selma, 7:30 p.m.

EAST SEQUOIA LEAGUE

Corcoran at Woodlake, 7:15 p.m.

Lindsay at Granite Hills, 7:15 p.m.

Sierra Pacific at Strathmore, 7:15 p.m.

WEST SEQUOIA LEAGUE

Caruthers at Parlier, 7:30 p.m.

Riverdale at Minarets, 7:30 p.m.

SOUTH SEQUOIA LEAGUE

Arvin at Kennedy, 7:30 p.m.

Bakersfield Christian Shafter, 7:30 p.m.

Chavez at Wasco, 7:30 p.m.

WEST SIERRA LEAGUE

Dos Palos at Coalinga, 7:30 p.m.

Firebaugh at Mendota, 7:30 p.m.

Tranquillity at Avenal, 7:30 p.m.

EAST SIERRA LEAGUE

Farmersville at Laton, 7:15 p.m.

McFarland at Orosi, 7:15 p.m.

HIGH DESERT LEAGUE

Kern Valley-Lake Isabella at Desert-Edwards AFB, 7 p.m.

Rosamond at Bishop, 7 p.m.

NONLEAGUE

Orange Cove at Fowler, 7:30 p.m.

INTERSECTIONAL (8 MAN)

Trona at Kings Christian, 7 p.m.

SATURDAY

CENTRAL SIERRA LEAGUE (8 MAN)

Riverdale Christian at Alpaugh, 1 p.m.

Coaches: Report scores to sports@fresnobee.com.

Leave a Reply